Délka řetízku

Jak vybrat správnou délku řetízku na krk

Ať už jsou z chirugické oceli, stříbra, zlata nebo titanu, jeden problém při výběru řetízků zůstává – jak vybrat délku tak, aby ladila s oblečením a ostatními doplňky?

Řetízky se vyrábějí v poměrně velikém rozpětí délek. Co výrobce, co řada, to jiné možnosti a nastavení. Pouze nemnoho šperků má tu výhodu, že si můžete nastavit jejich délku volně podle vlastních představ – většina řetízků tuto možnost nemá a proto je potřeba si dobře rozmyslet, jak dlouhý by vlastně měl být. Nejlepší je samozřejmě mít více různých řetízků, které se pak dají využít na různých typech oblečení a příležitostí.

Standardní délka (ve které se také vyrábí drtivá většina řetízků) je mezi 40 a 50 cm. Takto dlouhý řetízek končí většině lidí někde mezi základnou krku a klíční kostí.

Délka řetízkuVíc než stohy vět popisu vám asi pomůže obrázek, kde to vidíte poměrně jasně:

 • Délka 40-45 cm = řetízky pro nošení těsně pod krkem, vhodné pro výraznější přívěsky.
 • Délka 50-55 cm = delší řetízky, visící na hrudi, vhodné do oblečení s výrazněji vykrojeným výstřihem.
 • Délka 60-65 cm = zde už začínají poměrně dlouhé řetízky, které padají do úrovni prsou.
 • Délka nad 70 cm = dlouhé řetízky, které se nosí většinou bez přívěsků nebo v kombinaci s více řetízky podobné délky.

Uvedený nákres a délky platí pro ženy a je samozřejmě pouze ilustrativní, neberte ho jako naprosté dogma. Pokud vybíráte řetízek pro muže, přidejte si vždy 5 cm oproti srovnatelné velikost pro ženu – mužský krk bývá silnější a proto muži nosí řetízky delší. Nejkratší délka vhodná pro muže je tedy 45 cm.

Vybíráme řetízek na míru

Pokud chcete mít naprostou záruku toho, že vybraný řetízek bude přesně tak dlouhý, jak potřebujete, držte se těchto bodů:

 1. Krejčovským metrem změřte, jak velký je obvod kolem vašeho krku až k místům, kde začíná na obou stranách hrudníku klíční kost. K naměřené hodnotě připočtěte 5-10 cm a vyjde vám ideální délka řetízku vhodného pro vás.
 2. Pokud chcete těsný řetízek (typ obojek), bude správnou volbou šperk v délce 38-40 cm.
 3. Pro děti jsou určeny řetízky v délce 35-40 cm.
 4. Vybírejte řetízek podle příležitosti a oblečení. Delší řetízek je vhodný k většímu výstřihu nebo roláku, kratší řetízky lépe ladí ke společenskému oděvu.
 5. Nebojte se korálků a perel. Řetízky z těchto materiálů přidávají opticky na výšce a vytvářejí navíc zajímavý vizuální efekt.

Velkou nabídku řetízků různých typů si můžete prohlédnout zde.

15 komentářů u „Jak vybrat správnou délku řetízku na krk

 1. Vybírám řetízek jako dárek pro přítelkyni, takže jakou délku byste mi doporučili, něco nad 40 cm? Díky

  1. Určitě, klidně vezmi něco kolem 45 cm a když to budeš chtít trochu vylepšit, zkombinuj ho s nějakým přívěskem :)

 2. Já teda mám radši ty delší řetízky, nevím jak vy. U těch kratších čtyřicet a něco centimetrových se vždycky trošku bojím, že mě bude dřít, takže nemám žádný pod 50 cm.

 3. Já myslím, že strašně moc záleží na celkové kombinaci v čem si člověk vyjde ven. Osobně střídám dva řetízky s různými přívěsky, podle toho, v čem jdu zrovna do města

 4. Je nějaký rozdíl při výběru délky podle materiálu? Platí to stejně pro zlatý, stříbrný i ocelový řetízek, nebo se to nějak liší?

  1. jediný problém může být, když máš třeba trochu větší zapínání, to může být třeba u ocelových lanek ale jinak je úplně jedno jestli je platinový, bronzový nebo jaký, nepamatuju se že by se mi nějaký řetízek zkracoval nebo produložoval, podle toho z čeho je udělaný

 5. U řetízků je myslím základ dobrý materiál, za mě moc nedoporučuju pokovené (postříbřené, pozlacené), lepší je čistý kov, protože ty pokovené časem zajdou

 6. Vybírala jsem teď pro muže jako dárek a délka 50 cm je úplně v pohodě, kdybyste to někdo taky řešil, můžu bez problému doporučit, tohle je pro chlapa akorátní rozměr

 7. Řetízky jsou fajn, moc se mi ale neosvědčily pokovované (rhodiem apod.) nejvíc mi vydržela čistá chirurgická ocel (316L)

 8. Hledám už dlouho tzv. hladký řetízek, nevíte kde by se dalo sehnat něco takového? Taková ta klasická hadinka… Díík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>